آخرین جزئیات از ثبت الکترونیکی قرارداد اجاره مسکن/ ثبت 55 هزار و 253 قرارداد اجاره

15:51 - 1402/10/23
وزارت راه و شهرسازی از ثبت 55 هزار و 253 فقره قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات کشور و به فاصله حدود 7 ماه خبر داده است.

به گفته ابوالفضل نوروزی- سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی - در خردادماه امسال 23 هزار قرارداد اجاره در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور به صورت رایگان ثبت شده است.

او اعلام کرده بود که تاکنون 114 هزار کاربر در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 23 هزار و 488 قرارداد اجاره مسکن را در سامانه مذکور ثبت کرده‌اند.

وی با بیان این‌که 6314 فقره قرارداد تکمیل شده است،‌ افزود: ثبت قرارداد اجاره در این سامانه و دریافت کد رهگیری رایگان است.

وی بیان کرد: مستاجران و موجران می‌توانند با مراجعه به سامانه املاک و مستغلات کشور (srem.ir) قرارداد اجاره خود را به‌صورت رایگان ثبت و کد رهگیری دریافت کنند.

وزارت راه و شهرسازی از ثبت 55 هزار و 253 فقره قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات کشور در مدت زمانی 7 ماهه خبر داده است.

188 هزار و 460 مورد در سامانه قرارداد ایجاد شده و در مرحله نهایی کردن و دریافت کد رهگیری قرار دارد.

سامانه مذکور صرفاً برای کسانی قابل استفاده است که قصد ایجاد قرارداد اجاره جدید یا دریافت کد رهگیری دارند. در این سامانه کاربران فقط می‌توانند از کد رهگیری‌هایی که بعد از ثبت قرارداد در همین سامانه ایجاد می‌شوند، استعلام بگیرند و کد رهگیری دریافت شده از مشاوران املاک، در این سامانه قابل استعلام نیست.

در زمان حاضر برای استفاده از قابلیت‌های این سامانه، ضروری است ابتدا در سامانه ملی املاک و اسکان کشور اطلاعات هویتی، مشخصات املاک تحت مالکیت، محل اسکان و دیگر موارد تکمیل و ثبت شود.

در صورت تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه املاک و اسکان، در همین سامانه (سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور) امکان ایجاد قرارداد اجاره املاک تحت مالکیت فراهم شده است.

ایجاد قرارداد اجاره برای املاک دارای سند 6 دانگ

لازم به ذکر است فقط امکان ایجاد قرارداد اجاره برای املاک دارای سند 6 دانگ امکان پذیر است. بعد از ثبت قرارداد، کد رهگیری قرارداد در اختیار طرفین قرارداد قرار می‌گیرد.

برای ثبت قرارداد، ابتدا باید مؤجر (صاحب ملک) اقدام به ایجاد قرارداد کرده و در مراحل بعدی، مستأجر به قرارداد اضافه خواهد شد و مستأجر نمی‌تواند به تنهایی قراردادی را ایجاد کند.

از روز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ نسخه آزمایشی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه‌اندازی شد که در اولین گام امکان ثبت رایگان قراردادهای اجاره و دریافت کد رهگیری توسط مالکان و مستاجران، بدون مراجعه به دفاتر املاک ایجاد شد.

تا پیش از این دریافت کد رهگیری در انحصار مشاوران املاک بود. دسترسی هموطنان به این سامانه از طریق سایت amlak.mrud.ir قسمت «سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن» امکان‌پذیر است.