کم اعتنایی دلار به ریسک‌های بالقوه

پیشروی حباب سکه در محدوده منفی

11:30 - 1400/01/21
دوشنبه دلار دومین رشد متوالی خود را تجربه کرد و سکه با دو اهرم نرخ ارز و اونس طلا صعودی شد. امروز شاخص ارزی کشور همچون یکشنبه به افزایش قیمت پرداخت، با این حال واکنش خفیف دلار به تهدید تحریم‌های جدید از سمت آمریکا انتظارات ذهنی معامله‌گران افزایشی بازار را برآورده نکرد. سکه نیز به تبعیت از نرخ ارز صعودی شد و از مرز 4 میلیون و 700 هزار تومان عبور کرد. با نوسان قیمتی به وجود آمده حباب سکه به پیشروی خود در محدوده منفی ادامه داد.
پیشروی حباب سکه در محدوده منفی

دنیای بورس: در سومین روز کاری هفته نرخ ارز ضمن ثبت دومین صعود متوالی 80 تومان به ارزش خود افزود. هر دلار آمریکا طی معاملات امروز 0.6 درصد رشد کرد و راس ساعت 18 به بهای 13 هزار و 350 تومان به فروش رسید.نوسان محدود دلار نشان داد معامله‌گران برای تهدید آمریکا در خصوص اعمال تحریم‌های جدید وزنی قائل نشده‌اند و ابهام در معاملات بازار ارز کماکان باعث شده است تا بسیاری از افراد از ورود به خرید و فروش خودداری کنند.

 برخی تحلیل‌گران دو رشد متوالی یکشنبه و دوشنبه را افزایش پلکانی دلار برای عبور از سطوح مقاومتی می‌پندارند. به اعتقاد این دسته از افراد گران شدن آرام و پلکانی نرخ ارز نشان‌دهنده افزایش قیمت بر پایه‌های مستحکمی است که در روزهای آتی نیز گارد صعودی دلار را حفظ خواهد کرد و به زودی شاخص ارزی کشور را از سطوح مقاومتی عبور خواهد داد.

از سمت دیگر برخی فعالان بازار با نظریه فوق موافق نیستند و رشد دیروز و امروز دلار را ناشی از برهم خوردن تعادل بازار ارز به سمت تقاضا می‌دانند. این دسته از فعالان بازار عدم توانایی دلار در عبور از سطوح مقاومتی را دلیلی بر فروکش قریب‌الوقوع سوخت صعودی دلار می‌دانند. در یازده روز گذشته نرخ ارز نتوانسته است از مرز 13 هزار و 700 تومانی عبور کند و در 7 روز اخیر حتی قادر نبوده پا را از مرز 13 هزار و 500 تومان فراتر بگذارد. این گروه معتقدند تا زمانی که دلار زیر سطوح مقاومتی یاد شده قرار داشته باشد نمی‌توان با اطمینان از سیگنال‌های افزایشی سخن به میان آورد و در چنین شرایطی با تقویت عرضه از سمت بازارساز به راحتی می‌توان گارد صعودی نرخ ارز را شکست. امروز صرافی‌های معتمد بازارساز با نرخ 13 هزار و 200 تومان اقدام به فروش کردند تا فاصله خود با قیمت بازار آزاد را حفظ کرده و مانع از شکل‌گیری فاصله آربیتراژی شوند.

سکه نیز امروز به تبعیت از دلار نوسان کرد. دوشنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی 30 هزار تومان به ارزش خود افزود و ساعت 18 به بهای 4 میلیون و 705 هزار تومان به فروش رسید. رشد امروز سکه مرهون صعود دو اهرم دلار و اونس طلا بود. در بازگشایی بازار جهانی فلز زرد توانست از مرز روانی 1400 دلاری عبور کند و با ثبت قیمت 1410 دلاری به ازای هر اونس بار دیگر به اوج 6 ساله بازگشت. خبر تداوم مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا و سقوط شاخص دلار به کف 3 ماهه منجر به رشد فلز زرد شد. با نوسان قیمتی امروز حباب سکه به پیشروی خود در محدوده منفی ادامه داد و به سطح منفی 129 هزار تومان رسید.