دستورکارهای سیاستگذار پولی

رئیس کل بانک مرکزی: آرزوی بی‌ثبات کردن دلار را ناکام می‌گذاریم

12:33 - 1400/01/21
عبدالناصر همتی با اشاره به دستورکارهای جدید تاکید دارد: تلاش کسانی را که در آرزوی بی‌ثبات کردن بازار ارز هستند ناکام می‌گذاریم.
رئیس کل بانک مرکزی: آرزوی بی‌ثبات کردن دلار را ناکام می‌گذاریم

به گزارش «دنیای بورس» رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی، با بیان اینکه خون سردار سپهبد قاسم سلیمانی فصل جدیدی از عظمت و شکوه ملت ایران را موجب شده است، تاکید کرد تلاش کسانی را که در آرزوی بی‌ثبات کردن بازار هستند ناکام خواهد گذاشت.

عبدالناصر همتی نوشت: امروز ۱۶ دی ۱۳۹۸، یکی از حماسی‌ترین و باشکوه‌ترین رخداد‌های تاریخ انقلاب اسلامی بود. خیل عظیم مردم، از همه گرایش‌ها و تمام کسانی که به کشورشان و اهداف انقلاب اسلامی ایران علاقمند هستند، برای تشییع و تجلیل از قهرمان ملی خود، سردار سرفراز مقاومت اسلامی، حاج قاسم عزیز به میدان آمدند.

وی ادامه داد: خون شهید سلیمانی فصل جدیدی از عظمت و شکوه ملت ایران در سراسر کشور ایجاد و همبستگی عمیق ملی را موجب شده است؛ این روز‌ها و لحظات را قدر بدانیم و اتحاد و همبستگی ملی ایجاد شده را برای پیشبرد آنچه که حاج قاسم نیز یک عمر برای آن تلاش کرد، حفظ و تقویت کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در همین مسیر و در این مرحله از جنگ اقتصادی دشمن، از هیچ تلاشی برای خنثی‌سازی فشار حداکثری آن‌ها به مردم ایران و برای حفظ و تداوم ثبات در بازار ارز و پول و نیز سایر بازارها، فروگذار نخواهد کرد.

همتی نوشت: بانک مرکزی قطعا همچون ماه‌های گذشته با قدرت، تلاش کسانی که در آرزوی بی ثبات کردن بازار‌ها هستند را ناکام خواهد گذاشت.

 

نمره مثبت بانک مرکزی در ساماندهی بازار ارز

از دید عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نمره بانک مرکزی در کنترل قیمت‌ها در شرایط فعلی خوب است.

در همین حال محمود بهمنی در گفتگو با ایبِنا با بیان اینکه دولت کسری بودجه ندارد، گفت: معادل درآمدها هزینه در نظر گرفته شده است، از اینرو انتشار اخباری در حوزه رشد نرخ دلار برای جبران کسری بودجه دولت صحت ندارد.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در بودجه تعادل میان درآمدها و هزینه ها رعایت شده، افزود: اینکه بودجه ای غیر واقعی باشد در مجلس مصوب نخواهد شد، از اینرو به طور حتم کسری بودجه دولت موج سواری برخی سودجویان است.

وی با تاکید بر اینکه شاید برخی از درآمدهای در نظر گرفته شده در بودجه محقق نشود، تصریح کرد: اینکه گفته شود دولت از محل افزایش نرخ دلار به جبران کسری منابع خود می پردازد درست نیست، زیرا این نوع رفتارها تنش هایی را به بازار تحمیل خواهد کرد.

بهمنی با بیان اینکه تنظیم نرخ ارز اکنون دربازار به صورت دستوری رخ نمی دهد، افزود: بانک مرکزی با ابزارها و سیاست گذاری های صحیح نرخ ها را به سمت کاهش هدایت می کند. وی با تاکید بر اینکه ارزیابی نرخ ارز را نمی توان بدون در نظر گرفتن شرایط کلی بازار و قیمت های دیگر در نظر گرفت، گفت: باید بدانیم نرخ ارز نیز تابعی از سایر نرخ ها است، اما تلاش ها در حوزه ساماندهی ارزی متوقف نباید شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با مثبت ارزیابی کردن عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی وضعیت بازار، افزود: نمره بانک مرکزی در کنترل قیمت ها در شرایط فعلی خوب است.