حراج اوراق بانک مرکزی از سه شنبه + جزییات

13:53 - 1400/01/21
حالا پس از 20 روز از زمان وعده سیاستگذار مبنی بر حراج بزرگ اوراق دولتی، بانک مرکزی از آغاز حراج اوراق از هفته بعد خبر داد.
حراج اوراق بانک مرکزی از سه شنبه + جزییات

دنیای بورس | همانطور که قبلا بانک مرکزی نسبت به حراج اوراق بدهی دولتی وعده انجام داده بود، حالا امروز کارگزاری بانک مرکزی اعلام کرد: اولین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی را روز سه شنبه 13 خردادماه (هفته بعد) برگزار میکند. در این مرحله بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند نسبت به ارسال سفارشهای خرید خود تا ساعت 10:00 صبح روز یکشنبه 11 خردادماه از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

بانک مرکزی پیش‌تر خبر ایجاد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی در بازار بین بانکی را اعلام کرده بود. درآن زمان سیاست‌گذار پولی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در قامت کارگزار، در نظر دارد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند.

در این بازار، بانک مرکزی در بازار اولیه تنها نقش واسطه را دارد و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته نخواهد داشت؛ اما در بازار ثانویه با دید سیاست‌گذاری و تنظیم‌گیری نرخ بهره می‌تواند اقدام به خرید و فروش اوراق کند. این اقدام علاوه‌بر اینکه دولت را از عادت‌های بد استقراض فاصله می‌دهد، باعث نظم‌بخشی به بدهی‌های دولت نیز خواهد شد.

وثیقه‌دار بودن این نوع استقراض می‌تواند این امکان را به بانک‌ها دهد تا نسبت به تسهیلات‌دهی، از روش ایمن‌تری بهره گیرند. در این قالب، هرگاه بانک‌ها نیاز به جریان نقدی داشته باشند، در عملیات بازار باز، قادر خواهند بود اوراق دولتی را تبدیل به نقد کنند.

تعمیق عملیات بازار باز نیز از دیگر ثمرات انتشار اوراق دولتی است. پیگیری ها نشان می‌دهد این اقدام، قطعه‌ای از پازل پوشش کسری بودجه در سال ۹۹ است؛ طبق توافق انجام‌شده در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، دولت مجاز به فروش ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق در سال جاری (مازاد بر اوراق بودجه) است که علاوه‌بر بازار بین بانکی، عرضه در بازار سرمایه را هم شامل خواهد شد.

اوراق منتشر شده، مرابحه عام، نرخ سود اوراق 15 درصد سالانه، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول روبه رو است:

  • اوراق به صورت تدریجی (حراج های هفتگی) در بازار عرضه می شود. با توجه به اين امر و پرداخت کامل سود شش‌ماهه اول به آخرين دارنده، بديهی است نهادهايی که در نوبت‌های پس از اولين نوبت عرضه، در حراج شرکت می کنند در اعلام نرخ های خود، سود تحقق يافته بين تاريخ انتشار و نوبت‌های بعدی عرضه را لحاظ می نمايند. وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده يا فروش کليه عرضه شده در حراج را ندارد. 
  • بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارايی ارسال می‌ کند و وزارتخانه مزبور، حداکثر تا پایان وقت اداری روز بعد، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌ کند. در نهايت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.
  • حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی مجدداً در روز سه شنبه 20 خردادماه اجرا می شود. بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 10 صبح روز يکشنبه 18 خردادماه از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.
  • بر اساس جزء (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.