تصمیم سبز در بورس تهران

14:41 - 1402/08/22
پس از دو روز تنزل شاخص‌، امروز بورس تهران سبزپوش شد. به نظر می‌رسد بازار تصمیم به خرید گرفته است.

در معاملات روز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 2 هزار و 330 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 55 هزار و 971 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 4 هزار و 612 واحد در رقم 705 هزار و 632 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با رشد 109 واحدی به رقم 25 هزار و 128 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش هزار و 598 واحد به سطح 126 هزار و 505 واحد رسید. 

خروج سرمایه از بورس

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 12 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد ونوین بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 13 میلیارد تومان بود. پس از ونوین، نمادهای خساپا، بوعلی، وسالت و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وتجارت، وبملت، زشریف، غکورش و ثمسکن تعلق داشت.

تصمیم سبز در بورس تهران3

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز شستا، خودرو و اپال نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل کگل، فولاد و فملی از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، خدیزل و تجلی بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای شگویا، آریا و مارون بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد شستا بیشترین تراکنش را داشت و ثشاهد و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز کرمان، گدنا و ثرود بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 242 هزار و 309 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 234 هزار و 319 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 10 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 181 میلیارد تومان رسید. 

تصمیم سبز در بورس تهران17

بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد ثشاهد بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 72 میلیارد تومان بود. 

پس از ثشاهد، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خگستر و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 538 میلیون و 392 هزار و 600 سهم در صدر قرار گرفته است. کرمان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتجارت تعلق داشت. دو نماد حفارس و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، 72 نماد صف خرید داشتند و 34 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 21 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 193 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 41 درصدی به 196 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

تصمیم سبز در بورس تهران19